www.InfoMonitor.cz  Informační a zpravodajská služba www.InfoMonitor.cz


Úvod » **** Encyklopedie nemocí **** » Aneuryzma břišní aorty


        

Aneuryzma břišní aorty

Aneuryzma je lokalizovaná dilatace nebo vyboulení v krevní cévě.

 


0x
Číslo produktu: Léčba Aneuryzma břišní aorty
naše cena:
1 Kč

Kompletní specifikace

Aneuryzmata břišní aorty

Aneuryzma břišní aorty (AAA) je vyboulení v části aorty, která prochází břichem. Obvykle nezpůsobuje žádné příznaky, ale někteří lidé mají hluboké bolesti v dolní části zad nebo pulzování v břiše. Vysoký věk a užívání tabáku jsou důležitými rizikovými faktory. Možná budete potřebovat operaci, pokud je aneuryzma velké a hrozí prasknutí.

Líbí se vám článek ?

www.InfoMonitor.cz

Přehled

Co je aneuryzma břišní aorty?

Aneuryzma břišní aorty (AAA) je zvětšení nebo vyboulení v části aorty, která prochází břichem nebo břichem (břišní aortou). Vyboulení se tvoří v oblasti, kde stěna vaší aorty zeslábla. Za normálních okolností je stěna aorty dostatečně silná a pružná, aby zvládla neustálý tlak krve, kterou vaše srdce pumpuje. Ale různé faktory, jako je stárnutí, užívání tabáku a určité zdravotní stavy, mohou oslabit stěnu aorty. Když je stěna slabá, nemůže zvládnout síly proudění krve tak dobře, jak by měla.

Výsledkem je, že oslabená část stěny aorty se rozšiřuje směrem ven a zvětšuje se. Tato expanze, nebo balónování, se v průběhu času stále rozšiřuje. Váš poskytovatel zdravotní péče vám diagnostikuje AAA, pokud se segment vaší aorty rozšíří alespoň na 50 % svého normálního průměru. Pro mnoho lidí to znamená, že vyboulení je široké asi 3 centimetry (cm).

Čím větší aneurysma roste, tím je pravděpodobnější, že praskne a způsobí život ohrožující vnitřní krvácení. Zvláště ohroženy jsou AAA větší než 5,0 centimetru u lidí, kterým byla při narození přiřazena žena (AFAB) a 5,5 centimetru u lidí, kterým byl při narození přiřazen muž (AMAB). Čím větší jsou, tím jsou nebezpečnější. AAA obvykle nemají žádné příznaky, dokud neprasknou nebo se neblíží prasknutí. Proto je nezbytné zjistit, zda máte rizikové faktory pro AAA, a spolupracovat s poskytovatelem zdravotní péče na jejich zvládnutí.

Jak častá jsou aneuryzmata břišní aorty?

Aneuryzmata břišní aorty jsou častým stavem.

  • Vyskytují se asi u 1,4 % dospělých ve věku 50 až 84 let v EU. To je přibližně 1,1 milionu lidí.
  • Vyskytují se u 1 % až 2 % lidí, kterým byl při narození přiřazen muž ve věku 65 let a více. S každou další dekádou života se riziko vzniku AAA zdvojnásobuje.
  • Jsou čtyřikrát častější u lidí, kterým byl při narození přiřazen muž, než u lidí, kterým byla při narození přiřazena žena.
  • Vyskytují se asi u 1 % lidí, kteří byli při narození přiřazeni k ženě ve věku 70 let a starších s anamnézou kouření.

Výzkum také ukázal:

  • Aneuryzmata se mohou tvořit kdekoli podél aorty, ale obvykle se tvoří v břiše. Aneuryzmata břišní aorty představují asi 75 % všech aneuryzmat aorty.
  • AAA jsou častější mezi bílými lidmi ve srovnání s černochy a Asiaty.
  • AAA nejčastěji postihují lidi, kterým byl při narození přiřazen muž. Ale když se tvoří u lidí, kterým byla při narození přiřazena žena, mají vyšší riziko prasknutí při menších velikostech a také u členů rodiny.

Aneuryzma břišní aorty je vyboulení v části vaší aorty, která prochází vaším břichem.
Tvoří se v oblasti, kde je stěna aorty slabá.

Příznaky a příčiny

Jaké jsou příznaky aneuryzmatu břišní aorty?

Většina lidí s AAA nemá příznaky, dokud se aneuryzma neblíží prasknutí. V tomto okamžiku můžete mít:

  • Stálá, hluboká bolest v dolní části zad nebo břicha.
  • Bolest v noze, tříslech nebo pánevní oblasti.
  • Pulzující pocit v břiše, který je jako tlukot srdce.

Prasklá AAA je lékařská pohotovost. Příznaky začínají náhle a mohou zahrnovat:

  • Silná bolest břicha, dolní části zad nebo nohou.
  • Dušnost.
  • Rychlý srdeční tep.
  • Nízký krevní tlak.
  • Závratě nebo mdloby.
  • Nevolnost nebo zvracení.
  • Vlhká, zpocená kůže.

Co způsobuje aneuryzma břišní aorty?

Základní slabost ve stěně aorty způsobuje tvorbu AAA. Mnoho environmentálních a dědičných faktorů se spojuje, aby způsobilo tuto slabost. Celkově není přesný důvod jejich vzniku pochopen.

Například užívání tabáku způsobuje, že stěna aorty ztrácí bílkoviny, které zajišťují její strukturu. To snižuje jeho sílu. Stěna aorty může také oslabit v důsledku hromadění plátu (aterosklerózy). Tvorba a růst plaku v průběhu času může způsobit zánět a buněčnou smrt ve vrstvách stěny tepny. Jak se stavební kameny stěny aorty rozpadají, aorta slábne a je náchylnější k abnormální expanzi.

Jaké jsou rizikové faktory pro aneuryzmata břišní aorty?

Tyto rizikové faktory hrají největší roli při určování toho, u koho se AAA vyvine:

  • Historie užívání tabáku. Vědci to definují jako vykouření alespoň 100 cigaret během svého života. Vaše přesné riziko se liší podle užívání (čím více tabáku jste užili, tím vyšší bylo vaše riziko).
  • Vyšší věk. S přibývajícím věkem čelíte vyššímu riziku AAA (nad 50 let u lidí, kterým byl při narození přidělen muž, a nad 65 let u lidí, kterým byla při narození přiřazena žena).
  • Pohlaví při narození. U lidí, kterým byl při narození přiřazen muž, je větší pravděpodobnost vzniku AAA.
  • Rodinná anamnéza AAA. Rodinná anamnéza hraje důležitou roli ve vývoji AAA. Asi u 10 % až 20 % lidí, kteří mají příbuzného prvního stupně s AAA, se také vyvine. To znamená, že čelíte vyššímu riziku, pokud váš biologický rodič, dítě nebo sourozenec měli v určitém okamžiku svého života AAA. Spojení je obzvláště silné mezi bratry a sourozenci AMAB.

Mezi další rizikové faktory, které mohou hrát roli, patří:

  • Vysoký krevní tlak.
  • S nějakou formou aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění (ASCVD). To zahrnuje ischemickou chorobu srdeční (ICHS) a onemocnění periferních tepen (PAD).
  • S dědičným onemocněním cévní pojivové tkáně.

Jaké jsou komplikace AAA?

Nejčastější komplikací je prasknutí aneuryzmatu, které každoročně způsobí 150 000 až 200 000 úmrtí na celém světě. Ruptura AAA vede k potenciálně fatálnímu vnitřnímu krvácení. Vaše riziko se zvyšuje, čím větší aneuryzma roste.

Diagnostika a testy

Jak se diagnostikuje aneuryzma břišní aorty?

Vzhledem k tomu, že AAA obvykle nezpůsobují příznaky, poskytovatelé zdravotní péče často diagnostikují neprasklé AAA prostřednictvím testů objednaných pro jiné zdravotní stavy. Pokud má váš poskytovatel podezření, že máte AAA z důvodu výsledků testů nebo z jiných důvodů, může provést:

  • Břišní duplexní ultrazvuk.
  • Angiogram počítačové tomografie (CTA).

Screening aneuryzmat břišní aorty

Poskytovatelé zdravotní péče doporučují ultrazvukový screening u osob s rizikem AAA. Tento zobrazovací test je jednoduchý a bezbolestný a ukáže, zda máte AAA. Pokud tak učiníte, váš poskytovatel vám doporučí další ultrazvuky v pravidelných intervalech (obvykle každých šest až 12 měsíců) ke sledování aneuryzmatu. Pokud doroste příliš velká nebo máte jiné rizikové faktory pro rupturu aneuryzmatu, váš poskytovatel doporučí operaci.

Řízení a léčba

Jaká je léčba aneuryzmatu břišní aorty?

Léčba závisí na velikosti aneuryzmatu, což je hlavní faktor, který určuje riziko jeho prasknutí. Malá aneuryzmata nemusí vyžadovat okamžitou léčbu. Místo toho bude váš poskytovatel sledovat aneuryzma pomocí pravidelných ultrazvukových testů nebo CT (počítačová tomografie). Tento přístup se nazývá dohled. Větší aneuryzmata mohou vyžadovat operaci.

Dohled nad AAA

Sledování je obvykle vhodné, když má AAA průměr menší než 5,5 centimetru (u lidí, kterým byl při narození přiřazen muž) nebo menší než 5,0 centimetrů (u lidí, kterým byla při narození přiřazena žena). Aneuryzma by také nemělo způsobovat žádné příznaky.

V pravidelných intervalech budete mít ultrazvukové nebo CT vyšetření v závislosti na velikosti aneuryzmatu. Větší aneuryzmata vyžadují zobrazování častěji. Pokud se blížíte prahu léčby, můžete dostat CT vyšetření a ne ultrazvuk. Ujistěte se, že dodržujete pokyny svého poskytovatele, když potřebujete zobrazovací testy. Váš poskytovatel vám také sdělí:

  • Jaké změny životního stylu byste měli udělat. Patří mezi ně vyhýbání se veškerému užívání tabáku, strava zdravá pro srdce a cvičení.
  • Které léky musíte užívat ke zvládnutí stavů, jako je vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol.

Změny životního stylu a léky aneuryzma nezmenší (v současné době neexistuje žádná léčba, která by to dokázala). Tato opatření však mohou pomoci zpomalit růst aneuryzmatu a snížit riziko dalších kardiovaskulárních problémů. Vědci pokračují ve zkoumání léků a dalších léčebných postupů, které mohou omezit nebo zastavit růst malých AAA.

Operace pro AAA

Možná budete potřebovat operaci AAA, pokud:

  • Aneuryzma má průměr nejméně 5,5 centimetru (u lidí AMAB) nebo 5,0 centimetru (u lidí AFAB). Některá centra excelence mohou doporučovat elektivní operaci s menšími průměry v závislosti na vašem celkovém zdravotním stavu, rizikovém profilu a dalších faktorech.
  • Aneuryzma způsobuje příznaky bez ohledu na jeho velikost.
  • Aneuryzma prasklo. V takovém případě potřebujete okamžitou operaci, která vám zachrání život.

Chirurgický zákrok snižuje riziko prasknutí aneuryzmatu nahrazením aorty nebo vystláním aorty zevnitř novým štěpem. K tomu jsou k dispozici dvě chirurgické metody:

  • Tradiční operace otevřené opravy aneuryzmatu.
  • Endovaskulární oprava aneuryzmatu (EVAR).

Chirurgové a pacienti obecně preferují EVAR pro elektivní operaci, protože nabízí snadnější zotavení a lepší míru krátkodobého přežití. Pokud je anatomie vhodná, může EVAR poskytnout dlouhotrvající opravu. Budete však potřebovat roční vyhodnocení opravy pomocí ultrazvukových nebo CT skenů. Určité faktory (jako je váš věk nebo anatomie) mohou učinit otevřenou operaci bezpečnější volbou. Každá metoda má své výhody a rizika. Váš poskytovatel je s vámi probere a společně můžete dospět k rozhodnutí.

Prasklá aneuryzmata vyžadují okamžitou operaci, aby vám dala šanci na přežití.

Prevence

Mohu zabránit aneuryzmatu břišní aorty?

Nemáme žádné známé způsoby, jak zabránit rozvoji AAA. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud váš biologický rodič, sourozenec nebo dítě měli AAA. Mohou doporučit ultrazvukový screening ke kontrole známek tvorby aneuryzmatu.

Ať už máte v rodinné anamnéze AAA nebo ne, můžete podniknout kroky ke snížení dalších rizikových faktorů a podpoře svého celkového kardiovaskulárního zdraví. Promluvte si se svým poskytovatelem o způsobech:

  • Přestaňte kouřit nebo užívat jiné tabákové výrobky.
  • Vytvořte si cvičební plán, který je pro vás zdravý.
  • Dodržujte stravu zdravou pro srdce.
  • Kontrolujte svůj krevní tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi.
  • Omezte nápoje obsahující alkohol.

Výhled / Prognóza

Co mohu očekávat, pokud trpím tímto onemocněním?

Váš výhled závisí na mnoha faktorech, včetně velikosti aneuryzmatu, kdy dostáváte léčbu a vašeho celkového zdraví. Váš poskytovatel zdravotní péče je tou nejlepší osobou, na kterou se můžete zeptat na to, co můžete očekávat do budoucna. Znají vás a vaši jedinečnou anamnézu nejlépe.

Život s

Jak se o sebe mám postarat?

Pokud máte AAA, je důležité řídit se pokyny svého lékaře, jak se o sebe postarat. Poradí vám na míru vašim potřebám. Obecně uvádíme několik tipů:

  • Choďte na všechny své lékařské prohlídky a kontroly.
  • Změňte svůj životní styl, abyste podpořili své zdraví. Začněte v malém a dejte si rozumné cíle.
  • Užívejte léky přesně podle pokynů svého lékaře.
  • Zeptejte se svého lékaře, zda potřebujete antibiotika před určitými zubními nebo lékařskými zákroky. To je nezbytné pro některé lidi po operaci opravy aneuryzmatu, aby se zabránilo infekcím.

Kdy bych měl navštívit svého poskytovatele zdravotní péče?

Zavolejte svému lékaří, pokud máte:

  • Nové nebo měnící se příznaky.
  • Nežádoucí účinky léků.
  • Otázky nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo vašeho léčebného plánu.

Váš poskytovatel péče vám sdělí, jak často musíte chodit na schůzky. Možná budete potřebovat zobrazovací testy v pravidelných intervalech ke kontrole:

  • Pokud AAA roste nebo hrozí jeho prasknutí.
  • Pokud se vyskytnou komplikace EVAR, jako je endoleak, nebo známky možného opětovného prasknutí.

Nezapomeňte chodit na všechny své schůzky, aby váš poskytovatel mohl sledovat váš stav a pomoci vám zůstat zdravý.

Jaké otázky bych měl položit svému poskytovateli?

Možná se budete chtít zeptat svého poskytovatele:

  • Hrozí mi riziko AAA?
  • Potřebuji screening pro AAA?
  • Jaké změny životního stylu bych měl udělat, abych snížil své riziko?

Pokud vám poskytovatel diagnostikoval AAA, můžete se dozvědět více:

  • Jak velké je aneuryzma?
  • Doporučujete dohled nebo operaci?
  • Který typ operace je pro mě lepší?
  • Jaké jsou přínosy a rizika operace?
  • Jak dlouho bude rekonvalescence trvat?
  • Jaké následné kontroly budu po operaci potřebovat?
  • Měl by někdo z mé rodiny podstoupit AAA promítání?

Další zajímavé čtení :-)

Aneuryzma je lokalizovaná dilatace nebo vyboulení v krevní cévě. Břišní (AAA) a hrudní (TAA) aneuryzma aorty vznikají, když se aorta v určitém bodě rozšíří o více než 150 % svého normálního průměru.

Čím větší je vyboulení, tím větší je riziko, že aorta praskne a způsobí vnitřní krvácení. Téměř u šesti ze 100 000 lidí se vyvine aneuryzma aorty. Muži mají 2 až 4krát vyšší pravděpodobnost postižení než ženy a průměrný věk v době diagnózy je 60-70 let.

Mám aneuryzma břišní aorty?

Mnohokrát jsou výsledky fyzického vyšetření normální a pacienti nemusí pociťovat žádné zjevné příznaky.

Příznaky však mohou zahrnovat:

  • Bolest zad, hrudníku nebo břicha
  • "Pulzující" pocit v břiše
  • Chrapot
  • Sípání
  • Potíže s polykáním
  • Hypotenze (nízký krevní tlak)
  • Tachykardie (rychlý srdeční tep)
  • Šok (pokud dojde k prasknutí aneuryzmatu)

Běžné rizikové faktory

  • Kouření
  • Vrozené abnormality (dědičnost)
  • Infekce
  • Ateroskleróza
  • Vysoký krevní tlak/hypertenze
  • Vysoký cholesterol

Tyto rizikové faktory mohou vést k oslabení cévní stěny, což umožňuje vznik aneuryzmatu. Mohou existovat další rizikové faktory, které může otestovat váš lékař.

Diagnóza

Naštěstí mají dnes lékaři k dispozici mnoho nástrojů, které jim pomohou přesně diagnostikovat a léčit břišní a hrudní aneuryzmata (AAA a TAA). První a nejdůležitější začíná důkladnou historií a fyzickým.

Testy zahrnují:

  • Krevní testy
  • Ultrazvuk
  • CT vyšetření se zesíleným kontrastem
  • Magnetická rezonance (MRI)
  • Kontrastní angiografie
  • Rentgenové vyšetření hrudníku
  • Transezofageální echokardiografie
  • Ultra sonografie

www.InfoMonitor.cz

Komentáře

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

YzEyZGU2O